W tym artykule podejmę kwestię otwarcia sklepu internetowego. Pominę jednak kwestię selekcji branży, otwierania firmy, czy różnych formalności z rejestracją włącznie. Artykuł dotyczy spraw technicznych, w tym selekcji formy sklepu online.

Pierwsze pytanie, które należy zadać to czy mamy w planach uruchomić swój sklep internetowy w oparciu o usługę, a więc SaaS, czy może posiadać system sprzedaży online na własnym serwerze, do którego będzie zawsze dostęp. Każdy z tych 2 modeli ma swe zalety i wady. Osobiście preferuję internetowe sklepy wdrażane na własnych serwerach, między innymi z uwagi na pełny dostęp do bazy. Jeżeli zdecydujemy się na tego typu program sklepu internetowego to należy teraz wybrać konkretny system. Wybór jest doprawdy spory, rozpoczynając od oprogramowań płatnych typu SOTE po rozwiązania w pełni darmowe jak GekoSale czy Magento.

Tak więc powracając do tematu głównego, czyli jak założyć sklep online? trzeba wpierw wybrać system sprzedaży, później opłacić dobrej klasy konto w firmie hostingowej, wrzucić za pomocą programu FTP pliki źródłowe aplikacji sklepu internetowego na konto hostingowe, a także utworzyć bazę danych na serwerze, która będzie gromadzić wszelkie informacje. Wówczas trzeba jedynie uruchomić zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta wybrany skrypt sklepu online. Teraz czas na uzupełnienie asortymentu sklepu oraz wszelkich danych, które są potrzebne do handlu online. W obecnej chwili nic już nie stoi na przeszkodzie, by zarabiać na uruchomionym właśnie sklepie internetowym. Aczkolwiek do tego potrzebni są odwiedzający, więc i promocja w rozmaitej formie…