Jakość wody z kranu jest dobra, wiele osób obecnie rezygnuje z kupowania wody butelkowanej, która nie tylko jest droga, ale plastik zanieczyszcza środowisko naturalne, co ma naprawdę fatalne skutki. Woda z krany musi spełniać odpowiednie, restrykcyjne normy unijne, dlatego jeśli jest dopuszczona do spożycia, to można mieć pewność, że jest dla naszego zdrowia bezpieczna.

Czy można zbadać wodę samemu?

Badanie wody możemy oczywiście przeprowadzić w domu. Po pierwsze trzeba zbadać jej smak, zapach oraz sprawdzić stopień zmętnienia. Jeżeli woda jest twarda z pewnością zauważymy to w postaci osadu na naczyniach. Można wykonać też mały test – wystarczy umieścić kroplę wody na powierzchni szkła i poczekać aż wyschnie, jeżeli pozostanie plama wówczas można wnioskować, że woda jest kiepskiej jakości. Analiza wody może być przez nas przeprowadzona za pomocą specjalnych testów, które można normalnie dostać w sklepie. Dzięki nim sprawdzimy jej ph, twardość oraz zawartość chloru. Gdy chcemy podjąć większe działania, można samodzielnie zlecić takie badanie wody w laboratorium lub zgłosić swoje wątpliwości do sanepidu, który zbada sprawę.

Kranówka jest bezpieczna (zazwyczaj)

Obecnie woda płynąca z naszych kranów jest bezpieczna i bez obaw można ją spożywać. Jeśli mamy zastrzeżenia czy obawy, warto zaopatrzyć się w specjalny dzbanek filtrujący, który nieco poprawi jej smak. Warto mieć takie urządzenie szczególnie w przypadku bardzo twardej wody, która ma zły posmak i pozostawia na naczyniach biały nalot. Tak czy inaczej, woda z kranu to duża oszczędność pieniędzy.