Istnieje powszechne przekonanie, że logopeda musi mieć dobre podejście do dzieci. Tu rodzi się problem wielu kandydatów wykonywania tego zawodu. Pojawiają się myśli w głowie: „czy oby na pewno będę w stanie pracować z dziećmi?”. Teraz czas rozwiać te wątpliwości raz na zawsze.

Logopeda dla dzieci

Nawet jeżeli nie mamy dobrego kontaktu z dziećmi to nic straconego. Skończyły się czasy gdy logopeda był kojarzony jedynie z pracą z dziećmi. Do logopedów przychodzi coraz więcej osób dorosłych. Praca z dziećmi wymaga cierpliwości, umiejętności utrzymania uwagi, spokoju i dystansu. Nie każdy musi kochać pracę z dziećmi. Nie świadczy to w żaden sposób o profesjonalizmie danego specjalisty.

Logopeda dla dorosłych

Praca z dorosłymi wygląda zupełnie inaczej. Osoby dorosłe przychodzą do gabinetu z własną motywacją (przynajmniej z założenia tak być powinno). Chcą osiągnąć cel i słuchają poleceń logopedy. Choć zdarza się, że mają problem z regularnym wykonywaniem ćwiczeń logopedycznych, cechuje ich świadomość konsekwencji swoich działań. Oznacza to, że nie mogą przekierować złości za brak efektów terapii na logopedę. Wiedzą, że efekty zależą od ich zaangażowania. W przypadku terapii dla dzieci – rodzic liczy, że logopeda sam rozwiąże wszystkie problemy.

Podsumowanie

Zatem odpowiadając na pytanie postawione w tytule artykuły – logopeda nie musi umieć i nie musi lubić pracować z dziećmi. Ma wybór – może pracować tylko z osobami dorosłymi.

Logopeda Łódź

Warto wiedzieć: Czy ćwiczenia logopedyczne trzeba wykonywać w domu?